Sinema ve Dijital Medya Bölümüİzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü, uluslararası standartlarda çağdaş medya sanatları eğitimi veren bir program olarak 2012 yılında kuruldu. Programımızı benzer bölümlerde sunulan geleneksel sinema ve televizyon eğitiminden farklı kılan, sinemanın hızla gelişen yeni ve dijital medya teknolojileriyle kesişme noktalarına odaklanması. Gözlemlediğimiz teknik ve toplumsal tüketim eğilimlerinin de gösterdiği gibi, artık sinema sanatının geleceğinin etkileşimli dijital medya teknolojileriyle iç içe geçtiğini düşünüyoruz. Bu anlamda bölümümüz, dijital ortamda üretilen/sunulan kurmaca, belgesel, deneysel, etkilisimli anlatılar gibi sinemanın yeni biçim ve içeriklerine açık ve dönüşen mecraların yeni aktörlerine yönelik bir program. Temel stüdyo derslerimizin yanı sıra,  müfredatımızda sunduğumuz "Dijital Medya Çağında Hareketli Görüntüler", "Medya-Aşırı Öykü Anlatma", "ileri Animasyon Teknikleri", "Sesler, Görüntüler ve Kültürler", "Özel Efektler" gibi zorunlu ve seçmeli dersler bu amacımızın göstergesi.

Bölümümüzü farklı kılan bir başka önemli unsur, her düzeyde sunduğumuz eğitimin pratik yoğunluklu stüdyo dersleri etrafında tasarlanmış olması. Programımızın temelini oluşturan dersler, birden fazla öğretim üyesi tarafından stüdyo ortamında uygulamalı olarak yürütülmekte.Bu uygulamalı dersler, sinema ve medya sanatlarına dair teorik yaklaşımları ve estetik becerileri, yeni medya teknolojilerinin gerektirdiği teknik becerilerle birlikte öğretmeyi amaçlıyor.

Üniversitemizin eğitim dilinin İngilizce olmasının, özellikle kendilerini sinema ve dijital medya alanlarında geliştirmek isteyen öğrenciler için çok büyük bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. Mezunlarımızın sadece Türkiye'deki medya sektöründe değil, uluslarası düzeyde de başarılı olabilmelerini arzuluyoruz. Bu nedenle sadece İngilizce eğitim vermekle kalmıyor, eğitim kadromuzu yurtdışında çalışmış, uluslararası düzeyde itibar kazanmış yerli ve yabancı akademisyenlerden seçiyoruz. Programımızda sunduğumuz derslerin yanı sıra, alanlarında tanınmış yabancı akademisyen, sanatçı ve uzmanları bölümümüze davet ederek, her ay kısa süreli atölye çalışmaları, seminerler ve özel dersler düzenliyoruz. Böylece öğrencilerimizin, bu alandaki en taze gelişmeleri dünyanın en yetkin isimlerinden öğrenerek takip etme fırsatı yakalamalarını sağlıyoruz.Bölümümüze kayıtlı yabancı öğrencilerin, Erasmus programı kapsamındaki Avrupalı öğrencilerin ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen seçme öğrencilerin yarattığı çeşitlilikle, öğrencilerimizi giderek küreselleşen bu alanın çok-kültürlü profesyonel çalışma ortamlarına hazırlıyoruz.

Günümüzün profesyonel çalışma ortamları, yaratıcılığın yanı sıra, dijital medya teknolojilerine dair teknik becerilere de sahip olmayı gerektiriyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi, çekim platoları, kamera, kayıt ve ışık ekipmanları, kurgu üniteleri, post-prodüksiyon ve ses yapım stüdyoları açısından oldukça donanımlı. Bu sayede öğrencilerimize ikinci sınıftan itibaren, profesyonel hayatlarında karşılarına çıkacak en yeni teknolojilerle uygulama yapma olanağı sunuyoruz. Onları bu alandaki en güncel donanım, yazılım ve diğer teknolojileri kullanma konusunda yetkin yaratıcı bireyler olarak yetiştiriyoruz. Biz, günümüzün medya teknolojileri ve sinema kültürünü göz önüne alarak, dünün değil yarının sinemacılarını yetiştirmek arzusuyla kurulmuş, yepyeni bir bölümüz.

Bölümümüz ve programımız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen bizimle iletişim kurun.

Yrd. Doç. Dr. ​Derya Özkan
Bölüm Başkanı

 

HABERLER