Bizi takip edin
|
EN

İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Sinema ve Dijital Medya

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü, uluslararası standartlarda çağdaş medya sanatları eğitimi veren benzersiz bir program olarak 2012 yılında kuruldu.

Programımızı diğer üniversitelerde verilen geleneksel sinema ve televizyon eğitiminden farklı kılan, sinemanın hızla gelişen dijital medya teknolojileriyle kesişme noktalarına odaklanmış olması. Açıkça gözlemleyebildiğimiz teknolojik gelişmeler ve toplumsal tüketim eğilimleri artık sinema sanatının etkileşimli dijital medya teknolojileriyle bütünleştiğini gösteriyor. Bu nedenle bölümümüz, dijital ortamda üretilen/sunulan kurmaca, belgesel, deneysel, etkilişimli anlatılar gibi, sinemanın yeni biçim ve içeriklerine açık bir program sunuyor. 

Bölümümüzü farklı kılan bir başka önemli unsur, her düzeyde sunduğumuz eğitimin pratik yoğunluklu stüdyo dersleri etrafında tasarlanmış olması. Programımızın temelini oluşturan dersler, birden fazla öğretim üyesi tarafından stüdyo ortamında uygulamalı olarak yürütülüyor. Bu uygulamalı dersler, sinema ve medya sanatlarına dair teorik yaklaşımları ve estetik becerileri, yeni medya teknolojilerinin gerektirdiği teknik becerilerle birlikte öğretiyor.

Eğitim dilinin İngilizce olmasının, özellikle kendilerini sinema ve dijital medya alanlarında geliştirmek isteyen öğrenciler için çok büyük bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. Mezunlarımızın sadece Türkiye'deki medya sektöründe değil, uluslarası düzeyde de başarılı olabilmelerini arzuluyoruz. Bu nedenle sadece İngilizce eğitim vermekle kalmıyor, eğitim kadromuzu yurtdışında çalışmış, uluslararası düzeyde itibar kazanmış yerli ve yabancı akademisyenlerden seçiyoruz. Programımızda sunduğumuz derslerin yanı sıra, alanlarında tanınmış yabancı akademisyen, sanatçı ve uzmanları bölümümüze davet ederek, öğrenciler için kısa süreli atölye çalışmaları ve seminerler düzenliyoruz. 

Ögrencilerimizin ve mezunlarımızın başarıları sunduğumuz eğitimin kalitesini ve ayrıksı programımızı belirleyen yönelimlerin  doğruluğunu ispatlıyor. Geçtiğimiz yıllarda öğrencilerimiz prestijli  ulusal ve uluslararası film festivallerinde ödüller kazandılar, mezunlarımız mesleki kariyerlerine liderlik pozisyonlarından başladılar, veya uluslarası tanınırlığa sahip Türk, Amerikan ve Avrupa üniversitelerinin lisansüstü programlarına kabul edilerek akademik hayata adım attılar. Bu başarıların ışığında dönüşen sinema ve dijital medya alanının yeni aktörlerine yönelik bir eğitim verdiğimizi gururla iddia edebiliyoruz. Programımız hakkında daha fazla bilgi almak icin lütfen bizimle iletişim kurun.