Bizi takip edin
|
EN

İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Sinema ve Dijital Medya

Misafir Akademisyen ve Uzmanlar

Atıf AKIN

New Jersey'de Rutgers University Mason School of Arts'da tasarım çalışmalarında ders vermektedir. Kendisi de bir medya artist ve küratör olan Atıf Akın, ODTÜ Kimya Mühendisliği mezunudur ve  ODTÜ'de Endustriyel Tasarım masterı yapmıştır. Daha önce Bilgi Üniversitesi ve Kadir Has  Üniversitesi'nde yeni medya, sanat ve tasarım üzerine dersler vermiştir.

 

            

 Aylin Zoi TINEL

 Film kurgucusu Aylin Zoi Tinel, 2012 yılından bu yana editör arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Sivil       Editörler'in çatısı altında, reklam, uzun metraj sinema filmi, belgesel ve enstelasyon gibi farklı alanlarda   editörlük yapıyor. Bir yandan müzik ve video projeleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.

 

Andreas TRESKE

Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü'nde öğretim görevlisidir, aynı zamanda medya sanatçısı, film yapımcısı ve kurgucudur. Üç sene İzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya bölümünde ders vermiştir. Can Dündar'ın 'Mustafa' (2008) filminin kurgusunu yapmıştır. 

 

 

Ceylan ÖZÇELİK

Türk yönetmen ve senarist. Toplumsal hafıza temalı ilk uzun metraj filmi Kaygı, dünya prömiyerini 67. Berlin Film Festivali'nde Panaroma Special seçkisinde yaptı. Film, Kuzey Amerika prömiyerini  yaptığı South by Southwest Film Festivali'nden Luna Gamechanger Ödülü ile döndü. 

                                      

 

 

Deirdre BOYLE

The New School Medya Çalışmaları'nda öğretim görevlisidir. Medya tarihçisi, eleştirmeni ve küratördür. Araştırmaları ve çalışma konuları belgesel film ve videonun tarihi ve teorisi, travma, kolektif hafıza, tarih, medya tüketimi ve beden üzerine odaklanmıştır. 

  

 

                        

Dirk SCHAFER

Munich'de film kurgucusu olarak çalışmıştır. Cologne'da Academy of Media Arts'da ve Varşova'da Andrzej Wajda Film Okulu'nda eğitim gördü. Filmleri Berlin, San Sebastian, New York, Sidney ve Leipzig gibi uluslararası festivallerde gösterildi. 

 

                                    

Meryem YAVUZ

Türk yönetmen ve görüntü yönetmeni. Görüntü yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metraj filmi İki Çizgi(2008) dünya prömiyerini 65. Venedik Film Festivali'nin Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde yaptı, Kumun Tadı(2014) ve Toz Bezi(2016) uluslararası ilk gösterimlerini Berlin Film Festivali'nin Forum bölümünde gerçekleştirdiler, Salı(2015), Cannes Film Festivali'nde Kısa Film bölümünde yarıştı. 

 

 

Stephan VORBRUGG

Munich Film School, Filmakademie Ludwigsburg ve Akademie fur Fernsehen Munchen'de dersler veren Stephan Vorbrugg, görüntü yönetmenliği yapmaktadır ve German Society of Cinematographers üyesidir.

 

 

 

 

Yeşim USTAOĞLU

Türk sinemacı, film yönetmeni, senarist, yapımcı. İlk filmi İz'den (1994) önce çekmiş olduğu kısa filmler pek çok uluslarasarı festivallerde ödüller aldı. Uluslararası bilinirliğini Güneşe Yolculuk (1998) filmiyle kazandı, dördüncü filmi olan Pandora'nın Kutusu (2008) San Sebastian Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini aldı. 

 

 

Atilla Salih YÜCER

The Favourite (2018), Wormwood (2017) ve Joe (2013) filmeri ile tanınan yönetmen yardımcısı ve yapımcı Atilla Yücer, Hollywood sinemasında çok sayıda filmde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 

 

 

Judith ASTON

Judith Aston, UWE Bristol'da Film Yapmımı ve Yaratıcı Medyada Kıdemli Öğretim Görevlisidir. Web-hub ve uluslararası sempozyumun hızla gelişen türünün tartışılması için uluslararası sempozyumunda i-Docs'un ortak direktörlüğünü yürütmektedir. Görsel antropoloji ve etkileşim tasarımında akademik geçmişi olan yaratıcı bir yapımcı olarak, bu alanda ilk kez yirmi yıldan fazla bir süre önce BBC Interactive Television ve Apple Computing ile çalışmaya başladı ve o zamandan beri bu alana katılımını sürdürmektedir.

 

Martin CIHAK

Martin Čihák, Prag merkezli bir film yapımcısı, öğretmen ve film teorisyenidir. Charles Üniversitesi, Matematik ve Fizik Fakültesi'nden ve FAMU’nun kurgu bölümünden 1993 yılında mezun oldu.1980'lerin ortasından beri bağımsız bir yapımcı olarak çalıştı. Yazıları Kino Ikon, Cinepur ve Iluminace dergisinde yer aldı. 2013'te, Yeraltı Şehri Nehri (Ponorná řeka kinematografie) adlı deneysel film üzerine bir kitap yayınladı. Halen FAMU’nun Düzenleme Bölümü'nde ders vermekte ve el yapımı analog film atölyeleri düzenlemektedir.

 

Elif TAŞÇIOĞLU

Vavien, İşe Yarar Bir Şey ve birçok başka filmin Prodüksiyon Tasarımcısı.

 

 

 

 

Diloy GÜLÜN

Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı. Kelebekler ve Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Asmalı Konak- Hayat, One Night in İstanbul gibi birçok başarılı filmin yapımcılığını üstlendi.

 

 

 

Gökçen USTA

Sinema ve dizi film yönetmeni. 31 Mart, 1984 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. 

 

 

 

Fatih AYDOĞDU

Fatih Aydoğdu Viyana ve İstanbul'da yaşayan Türkiye doğumlu bir medya sanatçısı. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi ve Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördü. Çalışmaları görsel sanatlar, tasarım, ses sanatı, ve kuratörlük alanlarında yoğunlaşıyor, ve medya estetiği, göçmenlik ve kimlik politikaları, ve dilsel meselelerle ilgili kavramlara odaklanıyor. Türkiye'nin dijital medya teknolojileriyle çalışmaya başlayan ilk medya sanatçılarından biri olan Aydoğdu'nun işleri Avrupa, Asya ve ABD'de pek çok defa sergilendi.

 

 

Ali Kemal ÇINAR

Ali Kemal Çınar Diyarbakır’da doğdu. 2013 yılında kısa film deneyimlerinin etkisinde olan ilk uzun filmi Kurtefîlm/Kısa Film’i çekti. 2015 yılında çektiği Veşartî/Gizli filmi 15. !f İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve SİYAD En İyi Film Ödülü’nü ve 28. Hamburg Kuir Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü aldı. 2017 yılında üçüncü uzun filmi olan Gênco ile 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü’nü aldı. 2018 yılında Di Navberê De/Arada ile 2018 Ulusal Yarışma’da Jüri Özel Ödülü ve Duhok Uluslararası Film Festivali’nde ise FIPRESCI ödülünü aldı.

 

 

Emre YEKSAN

1981, İzmir doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde başladığı sinema eğitimini yarıda kesip Sorbonne Üniversitesi’nde tamamladı. Uluslararası festivallerde gösterilmiş Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel filmlerinin yapımcılığını yaptı. Yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film Körfez dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’nda yaptı. Yuva, Biennale College Cinema 2018 kapsamında yapılmış, yönetmenin ikinci uzun metrajlı filmidir. Şu sıralar uzun süredir tamamlanmayı bekleyen kısa filmi Aziz üzerine çalışıyor.

 

Deniz TORTUM

Deniz Tortum (İstanbul, 1989) yönetmen ve medya sanatçısı. Filmleri ve yeni medya çalışmaları Venedik Film Festival, SxSW, Sharjah Bienali, Sheffield, !F İstanbul, True/False ve Dokufest dahil olmak üzere pek çok festivalde gösterildi. MIT Open Documentary Lab’de araştırma görevlisi olarak sanal gerçeklik üzerine çalıştı. !F Istanbul ve Camden film festivallerinin yeni medya bölümlerinin küratörlüğünü yaptı. Çalışmaları arasında, ilk uzun metraj filmi ‘Zayiat’; Çağrı Hakan Zaman ve Nil Tuzcu ile birlikte hazırladıkları 6-7 Eylül olaylarını anlatan sanal gerçeklik projesi ’Eylül 1955’; Carmine Grimaldi ile birlikte yönettikleri belgesel ’Keşke Barış Gelse’; Emre Yeksan’ın ‘Yuva’ filminin dünyasından ilhamla çekilen VR filmi ‘Selyatağı’; Can Eskinazi ile birlikte yönettikleri yol ve müzik filmi ‘Anadolu Turnesi’ yer almaktadır. Cerrahpaşa Hastanesi'nde geçen yeni filmi üzerinde çalışmaktadır.

 

Gülengül ALTINTAŞ

İstanbul Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nden mezun olduktan sonra, eğitimine UCLA Extention, Content Creation for Entertainment Media programında devam etti. Kısa film ve video çalışmaları çeşitli festivallerde gösterildi, ödüller aldı. UCLA, NYU Tisch School of Arts ve Macar Film Akademisi hocalarından senaryo dersleri aldı, Türkiye sinemasının usta yönetmenleriyle senaryo çalışmalarına katıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Film Televizyon Yüksek Lisans Programında yüksek lisans eğitimini burslu olarak tamamladı. Şu anda Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Yüksek Lisans programında senaryo dersleri veriyor, senaryo danışmanlığı yapıyor ve Türkiye Sineması üzerine doktora çalışmalarını sürdürüyor.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.