Misafir Akademisyen ve Uzmanlar

Atıf AKIN

New Jersey'de Rutgers University Mason School of Arts'da tasarım çalışmalarında ders vermektedir. Kendisi de bir medya artist ve küratör olan Atıf Akın, ODTÜ Kimya Mühendisliği mezunudur ve  ODTÜ'de Endustriyel Tasarım masterı yapmıştır. Daha önce Bilgi Üniversitesi ve Kadir Has  Üniversitesi'nde yeni medya, sanat ve tasarım üzerine dersler vermiştir.

 

            

 Aylin Zoi TINEL

 Film kurgucusu Aylin Zoi Tinel, 2012 yılından bu yana editör arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Sivil       Editörler'in çatısı altında, reklam, uzun metraj sinema filmi, belgesel ve enstelasyon gibi farklı alanlarda   editörlük yapıyor. Bir yandan müzik ve video projeleri üzerinde çalışmaya devam ediyor.

 

Andreas TRESKE

Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü'nde öğretim görevlisidir, aynı zamanda medya sanatçısı, film yapımcısı ve kurgucudur. Üç sene İzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya bölümünde ders vermiştir. Can Dündar'ın 'Mustafa' (2008) filminin kurgusunu yapmıştır. 

 

 

Ceylan ÖZÇELİK

Türk yönetmen ve senarist. Toplumsal hafıza temalı ilk uzun metraj filmi Kaygı, dünya prömiyerini 67. Berlin Film Festivali'nde Panaroma Special seçkisinde yaptı. Film, Kuzey Amerika prömiyerini  yaptığı South by Southwest Film Festivali'nden Luna Gamechanger Ödülü ile döndü. 

                                      

 

 

Deirdre BOYLE

The New School Medya Çalışmaları'nda öğretim görevlisidir. Medya tarihçisi, eleştirmeni ve küratördür. Araştırmaları ve çalışma konuları belgesel film ve videonun tarihi ve teorisi, travma, kolektif hafıza, tarih, medya tüketimi ve beden üzerine odaklanmıştır. 

  

 

                        

Dirk SCHAFER

Munich'de film kurgucusu olarak çalışmıştır. Cologne'da Academy of Media Arts'da ve Varşova'da Andrzej Wajda Film Okulu'nda eğitim gördü. Filmleri Berlin, San Sebastian, New York, Sidney ve Leipzig gibi uluslararası festivallerde gösterildi. 

 

                                    

Meryem YAVUZ

Türk yönetmen ve görüntü yönetmeni. Görüntü yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metraj filmi İki Çizgi(2008) dünya prömiyerini 65. Venedik Film Festivali'nin Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde yaptı, Kumun Tadı(2014) ve Toz Bezi(2016) uluslararası ilk gösterimlerini Berlin Film Festivali'nin Forum bölümünde gerçekleştirdiler, Salı(2015), Cannes Film Festivali'nde Kısa Film bölümünde yarıştı. 

 

 

Stephan VORBRUGG

Munich Film School, Filmakademie Ludwigsburg ve Akademie fur Fernsehen Munchen'de dersler veren Stephan Vorbrugg, görüntü yönetmenliği yapmaktadır ve German Society of Cinematographers üyesidir.

 

 

 

 

Yeşim USTAOĞLU

Türk sinemacı, film yönetmeni, senarist, yapımcı. İlk filmi İz'den (1994) önce çekmiş olduğu kısa filmler pek çok uluslarasarı festivallerde ödüller aldı. Uluslararası bilinirliğini Güneşe Yolculuk (1998) filmiyle kazandı, dördüncü filmi olan Pandora'nın Kutusu (2008) San Sebastian Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini aldı. 

 

 

Atilla Salih YÜCER

The Favourite (2018), Wormwood (2017) ve Joe (2013) filmeri ile tanınan yönetmen yardımcısı ve yapımcı Atilla Yücer, Hollywood sinemasında çok sayıda filmde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 

 

 

Judith ASTON

Judith Aston, UWE Bristol'da Film Yapmımı ve Yaratıcı Medyada Kıdemli Öğretim Görevlisidir. Web-hub ve uluslararası sempozyumun hızla gelişen türünün tartışılması için uluslararası sempozyumunda i-Docs'un ortak direktörlüğünü yürütmektedir. Görsel antropoloji ve etkileşim tasarımında akademik geçmişi olan yaratıcı bir yapımcı olarak, bu alanda ilk kez yirmi yıldan fazla bir süre önce BBC Interactive Television ve Apple Computing ile çalışmaya başladı ve o zamandan beri bu alana katılımını sürdürmektedir.

 

Martin CIHAK

Martin Čihák, Prag merkezli bir film yapımcısı, öğretmen ve film teorisyenidir. Charles Üniversitesi, Matematik ve Fizik Fakültesi'nden ve FAMU’nun kurgu bölümünden 1993 yılında mezun oldu.1980'lerin ortasından beri bağımsız bir yapımcı olarak çalıştı. Yazıları Kino Ikon, Cinepur ve Iluminace dergisinde yer aldı. 2013'te, Yeraltı Şehri Nehri (Ponorná řeka kinematografie) adlı deneysel film üzerine bir kitap yayınladı. Halen FAMU’nun Düzenleme Bölümü'nde ders vermekte ve el yapımı analog film atölyeleri düzenlemektedir.